30 Ekim 2020 tarihinde Ege Denizi’nde merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,9 büyüklüğünde meydana gelen depremde şu ana kadar aralarında sendika üyelerimiz ve yakınlarının da olduğu 107 insanımız yaşamını yitirmiş, 950 vatandaşımız yaralanmıştır. Bir kez daha depremde hayatını kaybeden tüm insanlarımızın yakınlarına baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.  Daha fazla insanımızı kaybetmemeyi dilerken depremden etkilenen vatandaşlarımızla dayanışma içinde olacağımızı ifade ediyoruz.

Yetkililerin verdiği bilgilere göre deprem sonrası 40’nın büyüklüğü 4’ün üzerinde olmak üzere en az 812 artçı deprem meydana gelmiştir.

Gerek deprem esnasında ve gerekse de artçı depremler nedeniyle depremden zarar gören binalar hayati risk taşımaya devam etmektedir.

Başta Adliye, PTT, tapu kadastro ve belediye binaları olmak üzere çok sayıda kamu binası da deprem esnasında ve sonrasındaki artçı şoklardan etkilenmiş olup bu binalarda çalışan kamu emekçileri büyük bir risk ile karşı karşıyadır.

Binalarda oluşan hasar tespit çalışmaları oldukça yavaş yürümekte olup şu ana kadar deprem bölgesinde çalışan kamu emekçilerini olası bina yıkımlarına karşı koruyacak bir önlem alınmamış, açıklanmamıştır.

İktidara ve yerel idarecilere acil çağrıda bulunuyoruz; binalarda hasar tespiti çalışmaları hızlandırılmalı, bu çalışmalara ve raporlama sürecine İnşaat Mühendisleri Odası gibi meslek odaları ve bilim insanları dâhil edilmelidir.

Bu çerçevede bir mekanizma tarafından güvenli çalışma ortamı sağlandığına dair raporlar açıklanıncaya kadar deprem bölgesinde çalışan tüm kamu emekçileri derhal idari izinli sayılmalıdır.

Aksi halde 6331 sayılı yasanın “Çalışmaktan kaçınma hakkı” başlıklı 13. Maddesi uyarınca deprem bölgesinde “ciddi ve yakın tehlike ile karşı karşıya kalan” kamu emekçileri iş sağlığı ve güvenliği kuruluna, kurulun bulunmadığı işyerlerinde ise idareye başvurarak durumun tespit edilmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasına karar verilmesini talep edecek, güvenli çalışma ortamı sağlanıncaya kadar çalışmaktan kaçınma hakkını kullanma dahil tüm demokratik, meşru haklarını kullanacaklardır.