İlimiz Milas İlçesi Fatih İlk Okulu binası Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesince 3,5 sene önce yapılan deprem risk analizinde riskli bulunmuş ve hakkında yıkım kararı alınmıştır.
Eğitim öğretim bu süreden beri söz konusu binaya birleşik ek binada riskli olarak sürdürülmektedir.
İşin yürümesi için insan hayatını ikinci plana atarak ya da ‘Umarım olmaz’ denilerek oradaki eğitim öğretime devam etmek yarın ortaya çıkabilecek bir felakete davetiye hazırlamaktır. Bu yüzden olası yaşanacak olumsuz bir olayın adı felaket değil cinayet olur
Adı geçen Okulda yeterli önlemler alınmadan; bu şekilde eğitim öğretimin devam ettirilmesine “evet” diyemeyeceğimiz bilinmelidir.
Eğitimden beklenen amaçların gerçekleşmesi, öğretmen, akademik ve idari personel açıklarının kadrolu istihdam ile kapatılması, eğitimin niteliğinin yükseltilmesi, okul-derslik açıkları sorununun çözülmesi, okulların ve üniversitelerin fiziki alt yapı ve donanım eksikliklerinin giderilmesi ve diğer sorunlar için mevcut piyasacı bütçe anlayışının acilen değişmesi gerekmektedir.
Yapılması gereken, kamusal kaynakların yine kamusal bir hak olan eğitim için, özel çıkarlar değil, toplumsal çıkarlar gözetilerek değerlendirilmesidir.